Kolem Amerikou

Proč přejezd celých „států“?  Především šlo o to navázat na cestu do Japonska a dokončit myšlenku objet svět dokola. Na kole. I když na dva zátahy. Aby bylo navázání co nejpřirozenější, přišlo mi logické držet východní směr. A to ze San Francisca do New Yorku.  Časový limit 90-ti dnů, který stanovuje ESTA, byl na 7000 kilometrů dlouhou trasu naprosto dostačující.
O západu USA už byly napsány stohy článků, blogů a skoro každý už tam byl. Není divu, je to neopakovatelně krásný kus světa. Proto mi přijde zbytečné popisovat, jak idylické je ledovcové údolí NP Yosemite, či jak gigantických rozměrů dorůstají majestátní sekvoje v NP Sequoia.  Jedním slovem neskutečné. Kdo viděl, dá mi za pravdu, a kdo neviděl, měl by tak učinit. Určitě to stojí za to. Co si však asi neumí většina lidí představit je to, jak náročné je „vydrápat“ se na cca 40-ti kilovém kole od pobřeží Pacifiku do nitra Sierry Nevady, kde se tyto parky nachází. To skutečně bolí. Odměna za všechna příkoří je však sladká. Chladné noci v horách vystřídala pekelná výheň v Arizonské poušti. Během cesty do Grand Canyonu se teplota vzduchu pohybovala mezi 38 až 42°C. Spotřeba vody stoupla na dvanáct litrů denně a cestování nejvíce připomínalo jízdu v horkovzdušné troubě.  Vysvobození přicházelo s přibývající nadmořskou výškou, čím dál blíž k okraji Velkého kaňonu. Tato rudě zbarvená rána zející ve vyprahlé krajině severní Arizony mi vyrazila dech. Pohled na vrcholné dílo matky přírody je bez debat jeden z nejkrásnějších na světě. Poslední z tradičních západních parků, který jsem měl možnost spatřit, byl o kus dál na východ, NP Monument Valley. Z oranžového písku, nad kterým se tetelí horký vzduch, trčí skalní věže jako kamení strážci celého „Navaholandu“. Westernová klasika, která musí oslovit  každého kdo byl alespoň jednou na maškarním za kovboje či indiána, byla symbolickou tečkou za „profláknutým  Západem“. Po týdnech v horké poušti přišla kýžená změna. Na řadu přišel přejezd Rocky Mountains. Colorado je mekkou outdoorových sportů právě díky tomuto pohoří. Nepotkáte tu nikoho, kdo by na něčem nejezdil z kopce dolů či nahoru. Tři pasy na cestě přes hory, z nichž nejvyšší Monarch pass měl solidních 3450m n.m., nebyly tak těžký oříšek, jak jsem se obával. Ba naopak. Jízda v barevných Coloradských horách je jako balzám na duši. A to až do Colorado springs, kde začíná ta část Spojených států, kam nikdo nejezdí.
Středozápad alias „flatlands“, kde se nachází kukuřičné státy jako Kansas, Nebrasca, Indiana, Iowa atd. opravdu netrpí pod náporem turistů. „Jen rovina a kukuřice, občas soja“ říkali všichni, s kým jsem do té doby mluvil. K tomuto výroku mohu říct, že kukuřice a soja ano. Ale rovina? Mnohem víc nekonečná houpačka jako na horské dráze. Jen nahoru a dolů. Lány zeleniny, červené stodoly, silnice poskládané do pravých úhlů, špinavé řeky, krvežízniví komáři, vlhko a dusno. Tak nějak si vybavím středozápad. Důležitější  jsou však úžasní lidé, které jsem zde, stejně jako v celých Státech, potkal. Zajímavostí je, že mnoho z nich má své kořeny v České republice. Nejen Češi, ale spousta dalších z celé střední Evropy začali tyto státy, které jim zřejmě nejvíce připomínali domovinu, osidlovat z kraje 20. století.
Další změnu, která připomněla, jak neskutečně rozmanitá je krajina celých Spojených států amerických, přinesly hluboké lesy Pennsylvánie a s nimi Apalačské pohoří. To není nikterak vysoké, ale i tak dokáží jeho dlouhá a hluboká údolí cyklistu pěkně potrápit. To byla poslední překážka na cestě k východnímu pobřeží. Z mého pohledu to byla překážka příjemná, protože po ní už přišla velkoměsta, hustý provoz a davy lidí. I to má samozřejmě své kouzlo. A New York? Ten je naprosto jedinečný!
Co mě překvapilo?
Lidé a jejich žasná mentalita. Stejně jako mnoho dalších jsem měl různé předsudky o Američanech. Realita je taková, že je to nejpohotovější a nejpřátelštější parta lidí, jakou jsem kdy potkal. Na koho jsem se kdy obrátil s prosbou o pomoc, ten udělal vše pro to, aby mi pomohl.
Bezpečnost provozu. Nejhorší byly (bohužel) nevyhnutelné přesuny po dálnici. Jinak byla situace na tamních silnicích velice příjemným zážitkem.

Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net