Elektronika a dobíjení

Svou nomádskou kancelář jsem pořádně odtučnil. Nešlo to jinak. Hlavním problémem bylo, čím nahradím netbook, který jsem zatím měl na všech akcích. Netbook má totiž jednu obrovskou nevýhodu a to je 12V napájecí konektor. O tom, jak ho na cestách nabíjím, jsem již psal v článku Kolo jako pojizdná elektrárna. S tím je spojena i velká a těžká powerbanka napájená velkým panelem. Pro toto řešení  ale nemám do Ladaku prostor. Vymýšlel jsem všemožné varianty od koupě nového přístroje s usb napájením, tabletu, apod. Nejlehčí varianta by samozřejmě byla nic sebou nevozit. I ta se mi dost zamlouvala. Jelikož ale na cestách hodně píšu a fotím (točím),  potřebuji s sebou něco mít. Něco, na čem dokážu psát dlouhé dokumenty, zálohovat fotky, ty pak sdílet na internet. Po hodinách prosezených u internetu a několika poradách s kamarády jsem se uchýlil k následujícímu řešení.

 

Veškerou kancelář mi obstará smartphone. Jelikož ale nejsem přítel dlouhého datlování palcem do telefonu, doplnil jsem ho bluethooth klávesnicí. O psaní mi jde především a díky standardní klávesnici s diakritikou mohu psát tak, jak jsem zvyklý. Samozřejmě, že displej je malý, ale dá se to zvládnout. Napomáhá k tomu vědomí, že váhově jsem se tak dostal na opravdové minimum.  S fotkami během cesty moc pracovat nebudu, protože uprostřed Himálají o internet opravdu nezavadím. Tudíž na žádné velké publikování fotoalb nepomýšlím. O to víc práce mě čeká po návratu domů. K zálohování fotek použiji  micro SD kartu v telefonu. Sice je přes wifi dokážu do telefonu poslat, ale pro lepší přehled a rychlost mám čtečku SD karet s micro usb conectorem.

Jak jsem zmínil, na internet se spoléhat nemohu. Respektive se můžu spolehnout na to, že kromě Lehu se na internet nedostanu. Proto vyvstal problém, jak informovat o průběhu cesty a komunikovat s rodinou. Satelitní telefon by to vyřešil snadno, ale velmi draho. Kupovat ho se mi opravdu nechtělo. Před cestou do Japonska mi bratr daroval Spot conect, abych byl stále na příjmu. Nakonec jsem ho nepoužil, ale nyní jsem ho vytáhl ze šuplíku, oprášil, aktivoval a problém je vyřešen. Spot je chytrá věcička, která umí udělat ze smartphonu satelitní komunikátor. Není to na žádné romány, umožňuje mi odeslat jen 41 znaků, ale odkudkoliv na světě. Také to není úplně levné, ale oproti satelitnímu telefonu je rozdíl značný. Spot má i další funkce jako trasování, nebo SOS, pro mě jsou ale hlavní zprávy.

Dobíjení

Stále se opakující otazka „jak řešíš dobíjení?“. Jak jsem psal výše, elektroniku jsem očesal tak, abych vše napájel jen přes usb konektory, to je základ. Díky tomu si vystačím s menším a lehčím solárním panelem, než jsem vozil dříve. I nadále zůstávám věrný osvědčené kombinaci solárního panelu a dynama. Dynamo Son delux jsem používal v Americe a osvědčilo se na výbornou. Ještě aby ne, je to to nejlepší (bohužel i nejdražší) co je k mání.  Dynamem nabíjím powerbanku  Goal Zero Flip 30 o kapacitě 7800 mAh. V kopcích bude proud přibývat pomálu, ale bude. Solární sestavu jsem zmenšil na polovinu. Nejnovější GZ sestava panelu Nomad 7 Plus a powerbanky Venture 30 se jeví jako nejlepší volba pro sólisty. Nomad 7 Plus je lehoučký a voděodolný panel s dostačujícím výkonem pro mou energetickou soběstačnost. Nabíjím s ním powerbanku Venture 30 s kapacitou 7800 mAh. Venture je asi největší vychytávkou od Goal Zero. Je to pogumovaná odolná powerbanka, která si díky řídící jednotce dokáže proměřit připojené zařízení a pustit do něj největší bezpečnou porci energie, čímž nabíjí nejrychleji jak je to vůbec možné. Navíc má ještě pět diod coby indikátor stavu baterie, které také fungují  jako 120ti lumenová svítilna. To už se mi při svícení ve stanu osvědčilo, když jsem nechtěl plýtvat tužkovky v čelovce. Tenhle kousek se inženýrům opravdu povedl. Za jasného počasí nabije Nomad powerbanku během jednoho dne. Když k tomu přičtu ještě energii z dynama ,neměl bych mít s elektřinou žádný zásadní problém.

Sony Xperia Z2 - 230g

Blethooth klávesnice Evolveo - 280g

Spot Conect - 130g

Sony Nex 6 + náhradní baterie a 2 objektivy - 1000g

SD karty

Čtečka SD karet

2x USB kabel

Dynamo v náboji Son deLux

Solární panel Goal Zero Nomad 7 Plus - 350g

Powerbanka Goal Zero Venture 30 - 250g

Powerbanka Goal Zero Flip 30 - 200g

Čelovka Black Dimond Spot - 90g

Sluchátka

Tagy: vybavení, dobíjení, elektronika

Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net